Transkript nedir? Transkript, not döküm belgesi olarak en basit şekli ile ifade edilebiliriz. Öğrenci olarak bulunulan ya da mezun olunan üniversitede alınan alınmış olan dersler ve notlar bu belgede listelenmektedir.

Belgenin sonuda genel ve dönem sonu not ortalamaları yer alır.

Transkript nedir

Transkript Nedir? Nereden alınır?

Transkript belgesi, üniversite yıllarınızdaki karneniz olarak da düşünülebilmektedir. Yıl içerisinde aldığınız dersler dönem dönem listelenmekte ve derslerin AKTS bilgileri, not ortalamaları (AGNO/GANO-YANO) haricinde varsa staj bilgileri veya proje isimlerine de belgede yer verilmektedir.

Transkrip almak için farklı seçenekler mevcut. Transkrip kurumunuzun öğrenci işleri tarafından verilmektedir. E-devletin yürürlüğe girmesinden sonra bazı üniversiteler e-devlet üzerinden de Transkript verme hizmetine başlamıştır. Fakat genel olarak Transkript, okumuş olduğunuz kurum tarafından verilmektedir.

Transkript belgesi, belgenin düzenleneceği kişi tarafından alınabilmektedir. Bu durum şehir dışında olan öğreniler için zorluk çıkaracaktır. Bu durumda kurumlar şahsın bir vekil atamasını istemektedir.

Transkript Ne İşe yarar?

Transkript belgesi, yüksek öğrenim boyunca ya da mezun olduktan sonra birçok kurum tarafından istenmektedir. Bu kurumlar genel olarak burs başvurularına istinaden ya da yüksek lisans veya doktora gibi eğitim sürecine başvuru sırasında istenir.

Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar 2021

CEVAP YAZ

Lütfen Yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın