Tercih sonuçları açıklandıktan sonra bütün öğrenciler üniversite kayıtları için gün saymaya başladılar. Bu kayıt süreci(28 Ağustos-1 Eylül) içerisinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli konular bulunuyor. Şimdi biz sizlere bu önemli konulardan bahsedeceğiz.

Üniversite Kayıtları için Önemli Konular

SON DAKİKA YÖK AÇIKLAMASI: ÜNİVERSİTE SINAVLARI NASIL OLACAK? Bahar dönemi vize ve final üniversite sınavları uzaktan mı yapılacak, yüz yüze mi? - Galeri - Yaşam

Üniversite Kayıtları Nasıl Yapılıyor?

Üniversiteye kayıt olmak istiyorsanız turkiye.gov.tr adresine giderek internet üstünden kayıt yaptırabilirsiniz. İnternet üzerinden kaydını yaptıramayacak öğrenciler olduğu için bu isteğe bağlı kılınmıştır. Gerekli bazı belgeleri elden teslim almak isteyen üniversitelerde bulunmaktadır. Bu konular üniversiteden üniversiteye değiştiği için kendi üniversiteniz ile iletişime geçip net bir bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Üniversite Kaydı için Gerekli Belgeler

  • 2023-YKS Yerleştirme Sonuç Belgesi,
  • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi,
  • Adayın ortaöğretim kurumundan alınmış diplomanın orijinali veya onaylı bir örneği, ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi,
  • Üniversite tarafından istenirse, 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf,
  • Üniversite tarafından belirlenecek diğer gerekli belgelerin orijinali veya üniversite onaylı suretleri,
  • Katkı payı veya öğretim ücretinin ödendiğini gösteren belge,
  • Yükseköğretim programlarına yerleştirilen adayların sonuçları, engel bilgileri dahil, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilir.
Üniversite Kayıtları için Önemli Konular
Üniversite Kayıtları için Önemli Konular

Kayıt ile İlgili Önemli Notlar: Merkezi yerleştirme sonucu bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri, ilgili yükseköğretim kurumunun belirlediği tüm koşulları sağlamalarına bağlıdır.

a) Kayıt işlemleri için adayların bizzat başvuru yapmaları gerekmektedir. Posta yoluyla kayıt işlemi yapılmamaktadır.

Sizinle üniversiteye kayıt olmanız için gerekli olan detayları inceledik. Hepinize eğitim öğretim hayatınızda başarılar diliyoruz.

 

CEVAP YAZ

Lütfen Yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın