Grafik tasarımcı, bir mesajı görsel yolla belli bir kitleye ulaştırmak amacıyla, broşür, afiş, logo vb. gibi tasarımlar yapan kişidir.

Bu meslek dalı ile alakalı ayrıntılı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Grafik tasarımcı ne iş yapar?

Grafik tasarım, kendi içinde branşlara ayrılmaktadır. Broşür, kartvizit, afiş, katalog, dergi gibi basılı mecra bu alan içersinde ayrı bir branş olarak yer almaktadır. Bazı tasarımcılar ise dijital mecrada iş yapmak isterler. Web siterlerine görsel hazırlamak, oyunlara grafik çizimler yapmak bunlar arasında sayılabilir. Ya da 3d modelleme çizimleri de bu alanın bir parçasıdır.

Bir Grafik Tasarımcı yoğunlukla Photoshop, Illustrator, Indesign, Dreamweaver gibi programlar kullanır. Pratik bazı yan kullanımlar için de Adobe Creative Cloud’un Dimension, XD gibi programlar sunmuştur.

grafik tasarımcı

Grafik Tasarım Çalışma Alanları

Bir grafik tasarımcısı, yemeklerine göre bir fabrikada, reklam ajansında, firmaların tasarım departmanlarında çalışabilmektedir.

Ayrıca kitap kapağı tasarımı yapıp bir yayın evinde de çalışabilmeleri de mümkündür. Diğer taraftan, başka bir firmada çalışmak istemeyen bir tasarımcı, kendi işini de kurabilmesi de mümkündür. Bu şekilde dışarıdan firmalara tasarım desteği sunması mümkündür.

Grafik tasarımcı maaşı ne kadardır?

Bunun net bir çabasını vermek oldukça güçtür. Bu meslekte tecrübeye dayalı olarak maaşınız artış göstermekte. Elinizdeki portföy ne kadar geniş ise ve tecrübeniz de bir o kadar fazlaysa maaşınız da o kadar fazla olacaktır. Tecrübesiz bir grafiker asgari ücret ile başlamakta tecrübeye göre uzmanlığa kadar 54 bin lira bandına kadar uzanan maaşlar alabilmektedirler.

Robotik Kodlama Nedir? 2021

CEVAP YAZ

Lütfen Yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın