YKS tercih dönemi 27.07.2023 itibari ile başladı. Sınavda iyi bir puan almak kadar önemli bir diğer konu ise yaptığınız tercihlerdir. Tercih döneminde dikkat edilmesi gereken bazı konuları şimdi size anlatacağız. Sınav sonucunuzu buradan öğrenerek tercihlerinizi yapabilirsiniz.

YKS Tercih Dönemi

YKS Tercih Dönemi için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tercih yaparken öncelikle dikkat etmeniz gereken detay zaman aralığıdır. Size verilen sürede tercihlerinizi yapmış olmalısınız. 2023 yılı için bu zaman aralığı 27.07.20023- 08.08.2023 olarak belirlenmiştir. Tarihe dikkat ettikten sonraki konu ise seçeceğiniz bölümdür.

Seçmek istediğiniz bölüm için üniversitenin özelliklerini iyice araştırmanız gerekir çünkü üniversitenin iyi bir eğitim vermesi tek şart değildir. Üniversite tercihi yaparken o üniversitenin yaptığı etkinlikler, Erasmus gibi özelliklere de dikkat edilmesi gerekir. Tercih yaparken puanınıza göre değil sıranıza göre tercih yapmalısınız çünkü seçtiğiniz üniversite ve  bölüme yerleştirme sıranız etki etmektedir.

Üniversite ve bölüm tercihinde yerleştirme sıranızın çok üstünde bir tercih yapmamanız gerekir. Genellikle önerilen tercih sırası birkaç bin üstü sonrasında neredeyse aynı olan ve birkaç bin altı şeklindedir. Bu yaptığınız tercih sırasının önemli olduğunu bilmelisiniz ve ona göre istediğiniz üniversiteleri ilk sıralara yazmalısınız. Toplam 24 tercih hakkınız bulunduğunu unutmamalısınız.

YKS tercih dönemi

Tercih Döneminde Öğrencilerin Yaptığı Yanlışlar

  • Bu üniversiteyi kazanamam diyerek tercih listelerine eklememeleri yapılan hatalardan biridir. Bazen değişen durumlardan dolayı giremem diye düşündüğünüz üniversiteye bile girebilme imkaNInız olabilir
  • Ailenizin istediği değil kendi istediğiniz bölümleri tercih etmelisiniz. Birçok öğrenci ailesinin istedikleri bölümleri yazarak sonrasında pişman oluyor. Bu hataya düşmemenizi öneririz.
  • Popüler olan bölümleri yazmak yerine gerçekten yapmayı sevdiğiniz bölümleri analiz edip yazmalısınız.

YKS tercih döneminde bu söylediklerimize dikkat ederek tercihlerinizi yapabilirsiniz.

 

CEVAP YAZ

Lütfen Yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın