Bilgisayar programcısı çeşitli yazılım dillerini kullanarak, amaca uygun bilgisayar programları üreten kişidir. Çağımızın popüler mesleklerinden biri olan bilgisayar programcılığı ile alakalı merak ettiğiniz sorulara bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Bilgisayar Programcılığı Nedir? Ne iş Yapar?

Bilgisayar, akıllı telefonlar hatta neredeyse tüm akıllı cihazlar sistemlerinde yüklü bulunan yazılımlar yani programlar olmaksızın tamamen işlevsiz bir konumdadır. Bu nedenle diyebiliriz ki bilgisayar programcısı, bu yazılımların tasarım, geliştirme ve işlevsel hale gelmesinde görev alan kişidir.

Bilgisayar programcısından genel olarak bilgisayar programları ile alakalı her türülü işi yapabilme yetkinliğinde olması beklenir. Bir programcı günlük çalışma işlerinde çoğunluk olarak kod yazma işlerini yürütür. Bir programın tasarlanması ve kullanıcıya nasıl sunulacağı genelde yazılım mühendisinin ve bilgisayar mühendisinin iş kolunu oluşturmaktadır. Programcı, programın daha çok kodlama kısmında yer almaktadır.

Bilgisayar Programcısı Nasıl Olunur?

Bu alanda uzmanlaşmak için üniversitelerin iki yıllık ön lisans bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Buradan mezun olduktan sonra öğrenciler stajlarına başlayabilmektedir.Bilgisayar programcısı adayları stajlarını tamamladıktan sonra sektörde iş bulabilmektedirler.

Bilgisayar Programcısı Ne Kadar Maaş Alır?

bilgisayar programcısı

Yeni mezun çalışanlara “Junior programmer, junior developer”  denir. Bu kişiler başlamış oldukların işlerin bünyesindeki büyük projelerde yer alarak tecrübe kazanabilirler. Her ne kadar yeterli bir ücret olmasa da piyasayı düşündüğümüzde ilk işe başlama için kötünün iyisi diyebiliriz. Ayrıca yazılım sektöründe bolca pirim de bulunmaktadır. Eğer büyük bir proje içerisinde yer alıyorsanız kabarık bir pirim alma durumunuz her zaman vardır.

Yeni mezun bir bilgisayar programcısının kendi projesi de olabilir. Kendi projesi olup kendi işinin patronu olan birçok yeni mezun programcı bulunuyor. Bunun için öncelikle bu kişinin kendisine ve projesine güvenmesi gerekiyor. Eğer ortaya koymuş olduğunuz proje orjinal bir proje ise çok büyük bir kazanç etme olasılığınız bulunmaktadır.

Diğer mesleklerle alakalı yazılarımızı okumayı unutmayın.

CEVAP YAZ

Lütfen Yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın