2023 yılında geleceğin meslekleri çok merak edilen bir soru haline geldi. Bunun nedeni gelişen teknoloji ile birlikte birçok mesleğin ileriki yıllarda olmayacağı düşüncesi. Bu sebeple bizde sizlere gelecekte varlığını sürdürecek meslekleri göstermeyi amaçlıyoruz.

2023 Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Şimdi sizlere gelecekte ihtiyaç duyulacak ve size iyi bir hayat sürmenizi sağlayacak meslekleri anlatacağız.

Yapay Zeka ve Robotik Mühendisliği

2023 geleceğin meslekleri

Bahsetmiş olduğumuz meslekleri yok edecek o teknoloji yapay zekadır. Birçok mesleği yok etmesine rağmen yapay zeka ve robotların kontrol mekanizması insanlar olduğu için bu meslek geleceğin meslekleri arasındadır.

Hem yurtdışında hem de Türkiye’de ileride çok ihtiyaç duyulacak meslekler arasında adı geçmektedir.

Türkiye’de devlet üniversitesi olarak sadece Hacettepe Üniversitesinde bu bölüm bulunmaktadır. Yapay zeka ve robotik mühendisliği için sıralamada ilk 5.000 kişinin arasına girmiş olmanız gerekmektedir.

Bu meslek ile birlikte sizde geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz.

3D Üretim Mühendisliği

2023 geleceğin meslekleri

3D Üretim Mühendisliği, geleceğin en önemli mesleklerinden biri olarak öne çıkıyor. Gelişen 3D yazıcı ve üretim teknolojileri sayesinde, tasarım ve prototipleme süreçlerinde hızlı ve verimli çözümler sunuluyor.

Düşük maliyetli ve kişiselleştirilmiş ürünlerin seri üretimi mümkün oluyor. Sağlık, havacılık, otomotiv ve diğer birçok sektörde devrim yaratıyor. Endüstriyel üretimi dönüştürerek çevre dostu ve sürdürülebilir uygulamaları teşvik ediyor. Gelecekte üretim süreçlerini yönlendirecek ve farklı sektörlerde büyük fırsatlar sunacak bir alan olarak önemini koruyacak.

Türkiye’de 3D Üretim Mühendisliği adında bir bölüm yoktur. Bu yüzden Yazılım, Fizik, Matematik, Makine, Bilgisayar, Elektrik Elektronik Mühendisliği gibi bölümlerinden mezun olan insanlar bu meslek ile uğraşabilirler.

Dijital Veri Dedektifliği

2023 geleceğin meslekleri

Geleceğin en çok kazandıracak meslekleri arasında görülen dijital veri mühendisliği markalara verilerine göre pazarlama stratejilerini belirleyip destek veren kişilerdir.

Dijital Veri Dedektifliği adında bir bölüm bulunmamaktadır. Bu meslek için pazarlama bölümünden mezun olmak gerekir.

Akdeniz, Bolu Abant İzzet Baysal gibi devlet üniversitelerinde 4 yıllık Pazarlama bölümü mevcuttur ama 2 yıllık Pazarlama bölümü de vardır. Tercihi size bırakıyoruz.

İstediğiniz bölümlerin üniversiteleri hakkında detaylı bilgiyi YÖK Atlastan öğrenebilirsiniz.

Geleceğin mesleği sayılan bu 3 meslekten size bahsettik. Sizde bu mesleklerden birini tercih ederek geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz.

 

CEVAP YAZ

Lütfen Yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın