Öğrenciler İçin Uygulamalar – Öğrenciler İçin Uygulamalar

Günümüz dünyasında teknolojinin faydaları ve yayıldığı alanlar azımsanamayacak kadar çoktur. Bu faydalar ve alanlar eğitimde, öğrencilik hayatında ve okullarda da kendini göstermektedir. Bu yazımızda daha çok öğrencilik hayatı üzerinde duracağız. Teknoloji ve teknolojinin getirdikleri sayesinde öğrencilik, geçmiş yıllara göre çok daha kolaylaştı ve istenilen kaynaklara erişim imkanı oldukça fazlalaştı. Tabi ki de öğrenciler için en önemli ve en doğru kaynak öğretmenleri olsa da birazdan bahsedeceğim beş tane uygulama, öğrencilik hayatını gayet kolaylaştıran ve öğrencilere oldukça faydalı uygulamalardır. Gelin, bu beş uygulamayı daha yakından tanıyalım.

Quizlet Nedir? Quizlet Ne İşe Yarar?

Quizlet, her türlü teknolojik aletin desteklediği, insanlara istediği dillerdeki kelimeleri öğretmeyi amaçlayan bir uygulamadır. Uygulamanın çoğu özelliğinin ücretsiz olması herkes için işleri çok daha kolaylaştırır. Uygulamada kelimeleri kartlar üzerine yazıyorsunuz ve istediğiniz kadar kart seti yapabiliyorsunuz. Yeni bir kart seti yaparak hem insanlara bildiğiniz dillerin kelimelerini öğretebilir hem de daha önce yapılmış kart setlerinden öğrenmek istediğiniz dillerin kelimelerini bulabilirsiniz. Ufak bir miktara para ödeyerek kartlarınızı sesli ve resimli de yapabiliyorsunuz. Böylece kelime öğrenme kaliteniz çok daha fazla artabilir. Üstelik bir arkadaşınızı davet yoluyla bu uygulamaya yönelttiğinizde 6 aylık bir üyelik kazanıyorsunuz. Bu özelliği kullanarak yapmak istediğiniz işlemleri sınırlı olsa da yapabilirsiniz. Birçok fırsatı elinde bulunduran Quizlet, özellikle dil öğrencileri için vazgeçilmez bir uygulamadır.

öğrenciler için uygulamalar
öğrenciler için uygulamalar

Memrise & Duolingo Nedir? Ne İşe Yarar?

öğrenciler için uygulamalar

Memrise ve Duolingo, aslında farklı uygulamalardır. İkisinin amacı da öğrenilmek istenen dil üzerinedir ve ikisi de ücretsizdir ama çok fazla karşılaştırılırlar. Gelin, biz de bu iki uygulamayı aynı metinde açıklayarak özelliklerini öğrenelim. Duolingo, daha çok ezber yolunu kullanan bir uygulamadır. Direkt cümle kalıplarını vererek kullanıcılarına öğrenmek istedikleri dili öğretmeyi amaçlar. Bu yüzden Duolingo’nun daha temel bilgiler içerdiğini söyleyebiliriz. Memrise ise, ezber tekniğinden daha çok direkt öğretme ve cümle kurma mantığını kullanıyor. İlk baş kelime kelime öğreterek daha sonrasında öğrettiği kelimelerle bir cümle oluşturmamızı istiyor ve bu işlemi bu şekilde devam ettiriyor. İki uygulama da çok yararlı sadece hangisini kullanacağınız sizin öğrenme biçimine göre farklılık gösterebilir.

Teams Nedir? Ne İşe Yarar?

Teams, sadece öğrenciler için değil aynı zamanda birçok iş için yararlı olabilecek bir uygulamadır. Teams’in genel amacı, toplantı kurarak insanları birleştiren bir uygulamadır. Kameranızı ve mikrofonunuzu açabileceğiniz, yaptığınız slaytları paylaşabileceğiniz, toplantıdaki diğer kişilere uygun gördüğünüz her türlü içeriği paylaşabileceğiniz bir platformdur. Bu pandemi döneminde daha çok kullanılmaya başlansa da her zaman lazım olacak bir uygulamadır. Hayatın size ne getireceği belli olmadığı için her yerde ve her zaman yardımınıza koşacak bir uygulamadır. Bu yüzden öğrencilik hayatınızda çok fazla faydasını görebilirsiniz.

YÖK Mobil Nedir? Ne İşe Yarar?

YÖK mobil, ülkemizde öğrenciler için çok fazla kolaylık sağlayan bir uygulamadır. Bildiğiniz üzere üniversitedeki bölümlerde en çok zorlayan şeylerden biri tez, makale, sunum ve buna benzer şeylerdir. Bu uygulama, Türkiye’deki bütün üniversitelerin kaynaklarını tarayarak size istediğiniz konudaki tezleri, makaleleri gösterir. Siz de bunları kullanarak istediğiniz işlemleri yapabilirsiniz. YÖK mobil, sadece öğrencilik hayatında faydalı olan bir uygulama değildir aynı zamanda mezun olduktan sonra akademisyen, öğretim görevlisi ya da araştırma görevlisi olmak isteyen mezun öğrenciler için de faydalıdır. Türkiye’deki her türlü bu meslekler için verilen kadro ilanlarını size gösteren bu uygulama, size iş bulmada daha fazla kolaylık sağlıyor.

öğrenciler için uygulamalar
öğrenciler için uygulamalar, öğrenciler için uygulamalar

Udemy Nedir? Ne İşe Yarar?

Udemy, hem öğrenmeyi hem de öğretmeyi amaçlayan bir uygulamadır. Uygulama, online ders programıdır ve burada istediğiniz derslere katılabilirsiniz. Aynı zamanda ders vermek istiyorsanız siz de bir kurs açarak bilgili olduğunuz dersleri, öğrenmek isteyen kişilere öğretebilirsiniz. İki Türk tarafından geliştirilen bu uygulama, geleceğin meslekleri hakkındaki kurslarıyla da sizler için gayet güzel fırsatlar oluşturuyor. Günümüzde atanamayan öğretmenler için de çok iyi bir fırsat oluşturan Udemy, her türlü dersi öğrencilere de öğrettiği için çok kapsamlı bir uygulamadır. – öğrenciler için uygulamalar

Bu yazımızda covid 19 döneminde evde kalan ve her işini internetten gören öğrencilerimizin hayatını kolaylaştıracak ”öğrenciler için uygulamalar” başlığı altında mobil uygulamaları derledik. – öğrenciler için uygulamalar

4 YORUMLAR

CEVAP YAZ

Lütfen Yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın