HUKUK  BÖLÜMÜ NEDİR ? HUKUK FAKÜLTESİ MEZUNU HANGİ İŞLERİ YAPABİLİR ?

Hukuk, şartlar ne olursa olsun öğrencilerin tercih listesinde ilk sıralarda yer alan ve özellikle de eşit ağırlık bölümü öğrencilerinin gözdesi olan bir bölümdür. İnsan var oldukça hukukta var olmaya devam edecektir. Bu yazımız ise hukuk bölümüne dair merak edilenleri cevaplandırarak öğrencilerin daha doğru tercihler yapmasında yardımcı olmak amacıyla kaleme alınmıştır.

hukuk fakültesi

Hukuk  Nedir ? 

Bu soruya yeryüzünde yaşayan insan sayısı kadar farklı cevaplar verebiliriz ancak sözü fazla uzatmadan sizlere kendimce kısa bir tanım yapacağım. Hukuk , insanların bir arada yaşamaları için gerekli olan sosyal davranış kurallarıdır  veya adalete yönelmiş bir yaşam biçimidir de diyebiliriz.

Hukuk Fakültesini Kimler Tercih Etmeli veya Hızlıca Uzaklaşmalı ?

Öncelikle yaygın olan bir yanlışı düzeltmekle başlamak istiyorum.  Hukuk fakültesinde sizden kanunları veya o kalın kitapları ezberlemeniz beklenmez. Hukuk fakültesinden mezun olduğunuzda hukuk kurallarının mantığını kavramış ve bilgiye nasıl ulaşacağını bilen biri olmanız beklenir. Sizin çok konuşkan biri olmanız , ezberinizin güçlü olması veya çok fazla arkadaşınız olması hukuk fakültesinde okuyan bir insanda aranan özellikler değildir. Bunu söyleme gereği duyuyorum çünkü insanların bu konuda birbirini fazlasıyla teşvik ettiğini görüyorum.

Peki o zaman kimler hukuk yolculuğuna başlamalı, daha doğrusu başlasa ne güzel olur diyebiliriz? Daha önce de söylediğim gibi insan var oldukça hukuk var olacaktır ve hukuk toplumu etkilediği gibi toplumdan da etkilenmeye devam edecektir. Hukuku sosyolojiden , siyasetten , ekonomiden ,felsefeden ve daha birçok sosyal bilimden ayrı düşünmek mümkün değildir. Bu alanların hepsinde çok iyi olmanız beklenmesede asgari bir bilgi ve ilgi beklenir. Bunun için de çok okumalı , araştırmalı ,düşünmeli ve hayatınız boyunca bunu devam ettirmelisiniz. İyi bir hukukçu her zaman güncel kalmalıdır.

Hukuk Fakültesi 2020 Güncel Sıralamasını Görmek İçin Tıklayınız

Hukuk Fakültesi Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Bildiğiniz gibi günümüzde artık neredeyse her ilde bir hukuk fakültesi var ve hukuk fakülteleri açılmaya devam ediliyor. Peki bu kadar seçenek arasından doğru tercihi nasıl yapabiliriz , önceliklerimiz neler olmalı ?

Hukuk fakülteleri de kendi içinde devlet , özel ve vakıf olmak üzere üçe ayrılıyor. Üniversite tercih ederken ismi , akademik kadrosu ,imkanları ve konumu yani yerleşkenin bulunduğu yer öncelikle dikkat edilmesi gerekenlerdir. Bu açıdan İstanbul ve Ankara ‘daki üniversiteler öğrenciler tarafından daha çok tercih ediliyor. Özel üniversitelerin  veya vakıf üniversitelerinin sunduğu burs imkanı ise günümüzde bu üniversiteleri daha da cazip hale getiriyor. Yabancı dil öğrenme , aktif kulüp çalışmaları ,konferanslar ve bazı staj imkanları da göz önünde bulundurulmalı. Günümüzde iyi bir hukukçudan çok yönlü olması bekleniyor.

Hukuk Fakültesi | Hasan Kalyoncu Üniversitesi | Gaziantep

 Hukuk Fakültesi Mezunlarının İş İmkanları Nelerdir ?

Hukuk fakültelerinin sayısının hızlıca arttığını ve çok fazla mezun olduğunu söylemiştik. Ancak yine de günümüz şartlarında Türkiye ‘de hukuk fakültesi diplomasının size birçok fırsat sunacağını söyleyebilirim.

Hâkim ve Savcı

Hakim veya savcı olabilmek için her yıl yapılan hakimlik ve savcılık sınavına girebilirsiniz. Sınavı ve mülakatı geçtikten sonra hâkimlik ve savcılık stajınıza başlıyorsunuz.

Avukat

Mezun olduktan sonra bir baroya başvurarak avukatlık stajınızı başlatabilirsiniz. Bir senelik bu stajın altı ayını adliyede diğer altı ayını ise kendi bulduğunuz bir avukatın yanında yapıyorsunuz. Son yapılan değişiklikle 2024 yılından itibaren avukatlık sınavı getirilmesine karar verildi ancak dört senede neler olur bilemeyiz.

Avukatlık ruhsatınızı aldıktan sonra KPSS puanınız ile kamu kurumunda avukatlık yapabilirsiniz, kendi hukuk büronuzu açabilirsiniz veya bir avukatın yanında çalışabilirsiniz.

Akademisyen

Mezun olduktan sonra ALES  ve YÖKDİL sınavlarından  aldığınız puan ile üniversitede öğretim görevlisi olabilirsiniz.

Kaymakam

Her yıl yapılan kaymakamlık sınavına girerek şansınızı deneyebilirsiniz.

Burada sizlere en çok tercih edilen mesleklerden bahsettim.  Bunun yanında noterlik, diğer memurluklar ve daha birçok seçenek var.

Umarım kafanızdaki  bazı sorulara yanıt bulabilmişsinizdir. Hukuk okumak , hukuk fakültesi ve daha birçoğu ile ilgili sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz.

black wooden d and c bookshelf

CEVAP YAZ

Lütfen Yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın