İngilizce Öğretmenliği Bölümü Nedir?

İngilizce Öğretmenliği Bölümü, dünyanın en çok konuşulan dilini başka insanları öğretmek amacıyla gerekli bilgiyi öğreten 4 yıllık bir üniversite bölümüdür. Öğrenme ve öğrenci psikolojisi üzerinde yoğunlaşıp bunun üzerine İngilizce dilini ekleyerek öğrendiklerinin gelecek nesillere aktarmayı hedeflerler. Genellikle lise senelerinde dile ilgi duyan öğrencilerin seçtiği bu bölüm, beraberinde birçok görev de getirir. Mezun olduktan sonra daha çok küçük yaşlara hizmet edeceğiniz bu bölümde bazı özelliklerinizin olması gerekiyor. Bu özelliklerin sizde bulunmadığını düşünüyorsanız şimdiden bu yazıyı okumaktan vazgeçebilirsiniz.

İngilizce Öğremneliği

İngilizce Öğretmenliği Bölümünü Okuyan Kişilerde Aranan Özellikler Nelerdir?

İleride İngilizce Öğretmenliği olacak kişilerde olması gereken en önemli özelliklerden biri sabır olabilir. İş sahibi olduktan sonra hitap edeceğiniz kişiler belli yaş grupları olduğu için bu durum sizi baya zora sokabilir ama bu durumu sabır yeteneğinizi kullanarak üstesinden gelmeniz beklenir. Diğer bir özellik ise empatidir. Çoğu zaman bu dili öğreteceğiniz kişiler hayatlarında bu dili ilk defa gören kişiler olabilir. Kendinizin de bu dili ilk gördüğünüz zamanki yaşadığınız zorlukları düşünerek empati yapmanız işinizi gerçekten kolaylaştıracaktır. Ve son olarak her öğretmende olması gereken bir özelliğe sahip olmanız bekleniyor. Bu da tabi ki de iletişim becerileriniz iyi olmasıdır. Öğrencilerinizle iyi bir iletişimde olmak, size çok fazla kolaylıklar sağlayacaktır. Öğrencileriniz kendilerini size daha yakın hissedecek ve etkili bir sınıf ortamı oluşacaktır.

İNGİLTERE’DE YABANCI DİL EĞİTİMİ YAZIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İngilizce Öğretmenliği

İngilizce Öğretmenliği Mezunu Kişiler Ne İş Yapar?

Formasyon derslerini direkt bünyesinde barındıran İngilizce Öğretmenliği bölümü, çoğunlukla her türlü eğitim kuruluşunda İngilizce Öğretmenliği yapabilme yetkisini sizlere verir. Tabi bunun için sizden bazı sınavlara da girmeniz beklenebilir. Ama İngilizce eğitimi de aldıkları için içinde İngilizce barından çoğu mesleği de yapabilirler. Hatta size ilginç bir bilgi vermek istiyorum. Türkçe öğretmeni bulma konusunda sıkıntı yaşayan bir okul, bu derse İngilizce öğretmenini de atayabilir çünkü kendi dilinin kurallarını çok iyi bilmeyen kişiler diğer dilleri çok zor öğrenecektir. Bu doğrultu da iyi bir İngilizce öğretmeni, kendi anadilinin özelliklerini de karşısındakine çok iyi aktaracaktır.

İngilizce Öğretmenliği

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Üniversiteden üniversiteye farklılık gösteren İngilizce Öğretmenliği Bölümünün dersleri, genellikle aşağıdaki dersler doğrultusunda şekillenir;

 • Sözlü İletişim Becerileri,
 • Yazılı Anlatım,
 • Sözlü Anlatım,
 • Otonom Öğrenme,
 • Eğitim Psikolojisi,
 • Bağlamsal Dilbilgisi,
 • İngiliz Edebiyatına Giriş,
 • Kısa Öykü İncelemesi,
 • Özel Öğretim Yöntemleri,
 • Araştırma Becerileri

12 YORUMLAR

 1. İngiliz Dili ve edebiyatı bölümüyle ingilizce öğretmenliği arasındaki farklı anlamak için gerçekten güzel bir örnek olmuş. Tebrik ediyorum 👏👏👏

CEVAP YAZ

Lütfen Yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın