Burs, burs alan kişinin devlet ya da özel kuruluşlar tarafından burs aldığı sürece ona verilen ve süreklilik gösteren aylık paradır.

KYK Bursu/Kredisi Nedir

KYK Bursu/Kredisi Nedir?

KYK bursu (Kredi ve Yurtlar Kurumu bursu), devlet tarafından öğrenciye verilen geri ödemesiz aylık paradır. KYK kredisi ise devlet tarafından öğrenciye verilen geri ödemeli aylık paradır. KYK kredisi başvuran ve şartlara uyan her öğrenciye verilirken KYK bursu belli miktarda öğrenciye verilir. Bu özelliklerden dolayı ikisini birden aynı alamazsınız.

KYK Bursu/Kredisi Kaç Ay Veriliyor?

İstisnai durumlar haricinde KYK Bursu ve Kredisi üniversite hayatınız boyunca yılın her ayında olmak üzere hesabınıza yatmaktadır. İstisnai durumlarda da ilgili kişilere bilgilendirme yaparak bursunuzun/kredinizin devamlılığını sağlayabilirsiniz. Krediyi istediğiniz zaman almayı bırakıp iptal edebilirsiniz. Bu durumda da o zamana kadar size ödenen para miktarını ödemelisiniz. Normal şartlarda ise üniversiteden mezun olduktan 2 sene sonra kredilerini ödemeye başlıyorsunuz. Bursları ise iptal edemiyorsunuz ama zaten herhangi bir geri ödeme söz konusu olmadığından hiçbir sıkıntınız olmaz.

KYK Bursu/Kredisi Nedir

KYK Bursu/Kredisi Ücretleri Ne Kadardır?

Lisans, Yüksek Lisans ve Doktorada farklılık gösteren KYK bursu/kredisi, 2021 Ocak ayından itibaren aşağıdaki ücretler gibi olacaktır;

Lisans: 550 TL → 650 TL

Yüksek Lisans: 1.100 TL → 1.300 TL

Doktora: 1.650 TL → 1.950 TL

CEVAP YAZ

Lütfen Yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın