Tiyatro Bölümü Nedir? 2020

Günümüz dünyasındaki üniversitelerimizde, insanların ilgi ve alakalarına yönelik daha çok üniversite bölümü açılmaya başlamıştır. Bunlardan biri de tiyatro bölümüdür. Tiyatro, insanlığın ilk çağlarından beri dünyada var olan ve sanatı sanat yapan ender değerlerden biridir. Bu kadar değerli olan bir sanat dalının bu kadar rağbet görmesine de çok şaşırmamak gerek sanırım.

Tiyatro Bölümü Nedir?

Tiyatro bölümü, 4 yıllık bir lisans eğitimi veren güzel sanatlar dalı bünyesinde olan bir üniversite bölümüdür. Bölümün amacı ise; öğrencilerine tiyatronun önemli hususları hakkında eğitim vererek onları tiyatro konusunda uzman kişiler yapmaktır. Aynı zamanda öğrencilerine bu eğitimi vererek onları sanat dünyası için faydalı biri yapmak, eşsiz fikirleriyle o sanat dünyasına farklı bir bakış açısı yaratacak kişiler çıkarmak ve sanat dünyasını besleyerek yenilikler yaratmak bu bölümünün başlıca amaçlarından bazılarıdır.

Tiyatro Bölümü Nedir

Tiyatro Bölümünde Aranan Özellikler Nelerdir?

Tiyatro bölümü de diğer bütün üniversite bölümleri gibi kendine ait öğrencilerinde bulunması gereken bazı özellikler ister. İlk olarak sanatın bir dalının bölümünü okuduğunuz için tiyatroya aynı zamanda sanata ilgi duymanız gerekir. Eğer bu bölümü okumayı düşünüyorsanız içinizde bu ilgiler olduğu için bu bölüm aklınızdadır. Diğer bir özellik ise; disiplinli olmak. Hemen hemen her bölümde olması gereken bir özellik, burada da bizi karşılıyor. Size verilen eğitimleri, görevleri disiplinli bir şekilde yaparak kendinize çok güzel bilgiler katabilirsiniz. Son özelliğimiz ise; ezber ve rol yapma yeteneğinizin iyi olmasıdır. Bu özellikler, bu bölüm için belki de en önemli özelliklerdir. Tabi ki de eğitim alarak bu özelliklerinizi daha çok geliştirebilirsiniz ama bu özelliklerin doğuştan olarak sizde olması size çok fazla artı kazandıracaktır.

Tiyatro Bölümü Nedir

Tiyatro Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Bu bölümden mezun olan kişiler, her türlü oyunculuk işi yapabilmektedir. Bölümü okurken kendilerini çok iyi geliştiren mezunlar; dizi ve film şirketlerinde, radyolarda ve her türlü özel ve devlet tiyatrolarında kendilerine iş bulabileceklerdir. Üstelik TRT’nin de tiyatroculara yönelik güzel işler barındırdığı bir bölümü vardır.

Tiyatro Bölümü Nedir

Tiyatro Bölümünün Dersleri Nelerdir?

Her üniversiteye göre farklılık gösterebilen bu bölümün dersleri, genellikle aşağıda verilen dersler doğrultusunda değişkenlik gösterir;

  • Hareket ve Doğaçlama,
  • Tasarım,
  • Dramatik Çözümleme,
  • Dramatik Anlatım,
  • Oyunculuk Teknikleri,
  • Dünyada Tiyatro Tarihi,
  • Hareket ve Aksiyon,
  • Çağdaş Dünya Tiyatrosu,
  • Oyunculukta Yöntem,
  • Hareket Tasarımı.

2 YORUMLAR

CEVAP YAZ

Lütfen Yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın