İngiltere’de yabancı dil eğitimi almak için hazırlık aşaması nasıl olmalıdır? Üniversiteden mezun olduğumda ilk hedefim farklı bir ülkede yaşam tecrübesi edinmekti. Kültürlerini, dillerini, yaşam biçimlerini yakından görmek istiyordum. Öncelikli olarak gitmek istediğim ülke İngiltere idi. Dil okulu aracılığıyla İngiltere’ye gitmeye karar verdim. İngiltere’de yabancı dil eğitimi alarak hem İngilizcemi geliştirecek hem de İngilizler nasıl yaşıyor yakından görecektim. Araştırmalara başladım. Üniversitedeki son aylarımda dil okullarını araştırmaya başladım. Pound ile ödeme yapacağımdan dolayı bütçem çok kısıtlıydı. Fiyat-performans açısından uygun bir dil okulu bulmam gerekliydi. Görüştüğüm ve fiyat aldığım eğitim kurumları oldu.

Mezun olduğum dönemde poundun hızlı artışı ile dil eğitimi serüvenimi ertelemeye karar verdim. Ancak 2 ay sonra tekrar hayallerimin peşine düştüm. Ve İngiltere’ye gitmek için neler yapabilirim tekrar araştırmaya başladım. Hayatımda aldığım en doğru kararlardandı. Çok güzel bir deneyim yaşadım. İngiltere’de yaşamak, farklı ülkelerden arkadaşlar edinmek, tüm tarihini kültürünü görmek çok keyifliydi. İngiltere’de Yabancı dil eğitimi için nasıl bir hazırlık dönemi geçirdim? Haydi hep birlikte göz atalım. Sizlerin de aklında böyle bir fikir var ise sakın ertelemeyin.

Yabancı Dil Eğitimi için Hangi Şehire Gideceğim?

Pound artışı ile vazgeçtiğim dil eğitimim 2 ay boyunca sürekli aklımdaydı. Ancak aldığım yüksek fiyatlar nedeni ile de gitmek hayal gibi gelmeye başlamıştı. Londra’da eğitim almayı düşünüyordum. Halbuki gidebileceğim bir sürü farklı şehir vardı. İlk hatam kendimi sadece Londra’ya odaklamak oldu.

Eylül ayı gibi ben bu İngiltere’ye gideceğim dedim ve tekrar araştırmalara başladım. Evime yakın bir yurtdışı eğitim danışmanının ofisini buldum. Görüşmeye gittim. Kısıtlı bir bütçem olduğunu belirttim. Yurtdışı eğitim danışmanı Mehmet Çatalağaç bütçeme uygun farklı şehirler, okullar için bir liste hazırladı. Listeden kendim için en uygun okulu ve şehri seçtim. Bournemouth’a gitmeye karar verdim. Küçük bir sahil şehriydi. Her yer birbirine yakın, sakin ve keyifli bir şehirdi. İngiltere’de yabancı dil eğitimi almak için seçilebilecek en doğru seçim olduğunu söyleyebilirim.

YES Eğitim http://www.yesegitim.com/firma_profili.asp sitesinden yurtdışı eğitimleri için bilgi alabilirsiniz.

yabancı dil eğitimi
Bournemouth yabancı dil eğitimi için en doğru şehirlerden biri. Küçük bir sahil şehri.

Konaklama Nasıl Olacak?

Konaklama için 3 farklı opsiyonum bulunuyordu. Birincisi yurtta kalmak, ikincisi İngiliz bir ailenin yanında kalmak, üçüncüsü ise oda kiralamaktı. Önceden İngiltere’ye gitmiş arkadaşlarım oda kiralamıştı. Daha uygun bir seçenekti. Ancak tek başıma gittiğim için oda kiralamanın benim için zor olacağını düşündüm. Yurtta kalmayı planlıyordum. Mehmet Bey İngiliz bir ailenin yanında kalmanın hem daha uygun hem de onlarla zaman geçirmek gibi avantajları olduğunu anlattı. Ben de İngiliz bir ailenin yanında kalmaya karar verdim.

İngiliz bir ailenin yanında kaldığınızda ödediğiniz haftalık ücrete sabah ve akşam yemekleriniz dahil oluyordu. Ayrıca haftasonları öğle yemeklerini de aile hazırlıyordu. Bir aile evinde kalmak çok daha keyifli oldu. Çok güzel zamanlar geçirdim. Kültürlerini, yaşam biçimlerini yakından görmemi sağladı. Hem de evde olduğum zamanlarda bile İngilizce her anımdaydı. Kesinlikle yabancı bir ailenin yanında kalmayı öneriyorum. Sadece okulda değil aile yanında da yabancı dil eğitimi benim için sürekli devam etti.

Dil Eğitimi için Vize Başvuru Süreci

Dil okuluna gideceğim için öğrenci vizesine başvurdum.

Yabancı Dil Eğitimi Başvuru sürecinde toplanması önemli belgeler:

 1. Pasaport
 2. Gideceğiniz Okuldan Kabul Mektubu
 3. İngilizce seviyenizi gösteren belgeler
 4. Son mezun olunan okuldan Diploma
 5. Vize Başvuru Formu
 6. Kendinizin ya da sizi gönderecek kişinin maddi durum belgeleri ( Aileniz, çalıştığınız şirket sponsorluğu vb.)   Banka hesap dökümanları
 7. Nüfus kayıt örneği
 8. Seyahat Sigortası ( İsteğe Bağlı)
 9. Uçak Bileti ( İsteğe Bağlı)

Yabancı dil eğitimi için öğrenci vizesine başvuru sürecinde hesap dökümü hazırlama süreci benim için en zor taraftı. Eğitimim için gerekli miktarı ve herhangi acil bir durumda gerekebilecek miktarı göstermem yeterli oldu. Onun dışında herhangi bir tapu vs. vizede yer vermedik. Ancak tapu gibi maddi imkanlarınıza vizede yer vermeniz olasılığı yükseltecektir. Eğitim için gerekli miktarı konaklama, okul ücreti, ortalama yaşamımı sürdüreceğim harçlık, ulaşım ücretlerim kaplıyordu.

Vizeye başvurduktan sonra yaklaşık 3 hafta bekledim. 3 hafta içerisinde vizem sonuçlandı. Neyse ki olumlu yanıt almıştım.

Uçak biletini vizem olumlu sonuçlandıktan sonra aldım. Gideceğimi belirttiğim tarihten 2 hafta önceydi.

Seyahat sigortasını gitmeden 2-3 gün önce yaptırdım. Aslında İngiltere’ye giderken seyahat- sağlık sigortası gerekli değil. Ancak uçakta oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı ( valiz kayıbı vs.) keşke demek istemedim.

Yanımda Neler Götürmeliyim?

Ben İngiltere’ye önceden gitmiş arkadaşlarıma danışarak valizimi hazırladım. Çok fazla eşya almamaya dikkat ettim. Gittiğiniz mevsime göre koyacağınız kıyafetler farklılık gösterecektir. Asıl önemli olan yağmurluk ve şemsiye ! J  

Her şeyi çok uygun fiyata bulabiliyorsunuz. Dönerken zorluk yaşamamak için İngiltere’den alacağınız şeylere yer ayırmak önemli. Ben eskimiş bir kalın montumu orada bırakacağımı planayarak götürdüm. İngiltere’de biraz giydim. Sonra montumu maddi durumu iyi olmayanların çok uygun ikinci el eşyalar satın alabileceği bir Charity Shop’a verdim.  Böylece aldığım hediyelikler için yer kalmış oldu.

İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI İLE İLGİLİ YAZIMIZI OKUYARAK DEVAM EDEBİLİRSİNİZ. 🙂 https://isteogrenci.com/ingiliz-dili-ve-edebiyati/

2 YORUMLAR

 1. Merhaba gerçekten çok bilgilendirici bir yazı olmuş bende İngiltere eğitim almak istiyordum fakat malum korona süreçleri acaba şimdi gitsem mi bilemiyorum sizce nasıl yapmalıyım

  • Gürkan Bey merhaba,
   Ben bu süreçte İngiltere’deki durumu eğitim danışmanım Mehmet Bey’in hesaplarından ve İngiltere’de yaşayan arkadaşlarımdan öğreniyorum.
   Dil okullarında yüz yüze eğitim devam etmekte. İngiltere’de vaka sayısını son haftalarda sabitledikleri için normal yaşam belli başlı kısıtlamalarla devam ediyor. İngiltere başta olmak üzere farklı ülkelerde de dil okullarında fırsatlar var. Christmas dönemi de yaklaştığı için bu dönem gitmek için keyifli olabilir. Ben de 2 sene önce Christmas döneminde gitmiştim.
   Detaylı bilgi için Mehmet Bey ile görüşebilirsiniz. Mailinize bilgileri paylaşacağım.
   İlginiz için çok teşekkürler. Farklı bir sorunuz olursa instagram hesabımız üzerinden de bizimle iletişime geçebilirsiniz. https://www.instagram.com/isyeriacmak/
   Mehmet Çatalağaç iletişim bilgileri
   İnstagram : https://www.instagram.com/yesegitim/
   Telefon : 0542 586 55 55

CEVAP YAZ

Lütfen Yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın