Gelecek meslekleri çoğu insan tarafından merak ediliyor. İş dünyasındaki değişimler, tahmin edilenden çok daha hızlı gerçekleşti. Yeni teknolojiler ve yeni meslekler ortamı değiştiriyor ve şirketlerin, uzmanlara daha fazla ihtiyaç duyduğunu anlamalarını sağlıyor. Peki, geleceğin meslekleri neler? İşte geleceğin meslekleri 2022 listesi!

Blockchain Uzmanı

gelecek meslekleri

Gelecek meslekleri arasında ilk sırada Blockchain uzmanlığı yer almaktadır. Blok zinciri, kullanıcıların üçüncü taraf aracılığına ihtiyaç duymadan farklı dijital işlemlerin güvenli, senkronize, merkezi olmayan ve dağıtılmış bir kaydını tutmasına olanak tanıyan bir dizi teknolojidir.

Kripto para birimlerinin büyük ölçüde yayılması nedeniyle kullanımı popüler hale geldi. Ancak dokunulmazlık özellikleri onu dijital sözleşmelerin yürütülmesi gibi birçok faaliyet için mükemmel kılmaktadır. Kamuya açık izlenebilirliğe sahip olması, farklı amaçlara uyarlanabilmesi ve işlemlerde verimlilik sağlaması onu bu kadar ilginç kılan diğer özelliklerdir.

Bütün bunlar için uzmanlar, kullanımının yakın gelecekte çoğalacağına inanmaktadır. Şu anda, teknoloji ve finans sektörlerindeki büyük şirketlerin çoğu, blok zincirine dayalı projeleri uygulamaya başladı bile.

Yapay Zeka Uzmanlığı

gelecek meslekleri

Gelecek meslekleri söz konusu olduğunda bu listede şüphesiz ki yapay zeka uzmanlığı da bulunmaktadır. Bir yapay zeka uzmanı, sorunlara bağımsız olarak çözümler sunan yapay nesneler tasarlamaktan ve oluşturmaktan sorumludur. Bazı örnekler, otonom arabalar ve fabrikalarda çalışan ve insanlar tarafından önceden programlanmış işlemleri gerçekleştiren robotlardır.

Yapay zeka farklı endüstrilerde kullanıldığından, uzman olmak için ne okumak gerektiği, çalışmak istediğiniz alana göre değişmektedir. Ama şüphesiz matematik, fizik ve programlama bilmek gerekecek. Sistem mühendisliği, yazılım, endüstriyel veya robotik gibi bazı mühendislik eğitimleri alabilirsiniz.

Çevre Mühendisliği

Gelecek Meslekleri 2022

Bir çevre mühendisinin çalışma alanı çok geniştir. Tarım-hayvancılık, madencilik, enerji sektörü firmalarına danışmanlık yapabilir, kamuda da çalışabilirsiniz.

Bir çevre uzmanı, çevrenin süreçlerini ve insanlarla sürekli olarak nasıl etkileşime girdiğini anlamaya çalışmaktadır. Bu sayede teknik ve ekonomik olarak uygulanabilir ancak doğal kaynakların korunmasına öncelik veren projeler üretebileceksiniz.

Bulut Mühendisi

Gelecek Meslekleri 2022

Gelecek meslekleri listesinde bir diğeri de bulut mühendisi olmaktadır. BT dünyasında en çok aranan profillerden biri Bulut mühendisidir.  Bunlar, bulutta yürütülen süreçlerin yönetimini kontrol etmekten ve dijital geçişle uğraşmaktan sorumludur.

Çalışmaları, bulut sistemlerinin yönetimi, tasarımı, planlaması ve kontrolünü içermektedir. Ayrıca, mümkün olan en düşük maliyetli, en yüksek performanslı süreçleri ve sistemleri oluşturmak için bulutun gücünden nasıl yararlanacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

Online Öğretmenlik

Gelecek Meslekleri 2022

Bu, pandemi sırasında büyük çapta yapılan değişikliklerden biriydi. Evden düşündüğümüzden çok daha fazlasını yapabileceğimizi anladık. İnsanlar sadece evden çalışmaya değil, aynı zamanda ders çalışmaya, egzersiz yapmaya ve alışveriş yapmaya başladılar.

Bu meslek çok çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Zanaat veya kişisel gelişim kurslarından üniversite profesörü olmaya, bir yoga ve yabancı dil öğretmenliğine kadar birçok farklı alanda online öğretmenlik yapabilmeniz mümkün olmaktadır.

Çoğu konu için yalnızca bir bilgisayara ve iyi bir internet bağlantısına ihtiyacınız vardır. Diller gibi diğer durumlarda, öğretmenizi sağlayan bir sertifikanızın olması gerekmektedir.

Büyük Veri Analisti

Büyük Veri Analisti geleceğin mesleklerinden biridir ve uzmanları şirketler tarafından en çok aranan profesyonellerden bazılarıdır. Veriler, şirketlerin müşterilerinin, çalışanlarının, rekabetin ve diğerlerinin nasıl davrandığını anlamalarını sağlayan değerli kaynaklardır. Ve çok sayıda veriden elde edilen bilgi ve sonuçlardan, şirketin hedeflerine ulaşmasını sağlayacak planlar ve stratejiler ortaya çıkarılabilir.

İçerik Üreticisi

Yakın zamana kadar biri YouTuber olmak istediğini söylese alay edilirdi. Ancak en başarılı içerik oluşturucuların sahip olduğu gelir hacmini görünce, bu çalışanlara giderek daha fazla saygı duyuluyor ve talep ediliyor. Instagram, Twitch, TikTok veya YouTube’da iyi bir içerik oluşturucunun bir şirkete geleneksel bir reklam kampanyasından daha fazla görünürlük sağlayabildiği görülüyor.

Siber Güvenlik Uzmanı

Salgın, fırsatlar getirdiği gibi yeni tehditler de oluşturdu. İnsanların daha fazla bankacılık işlemleri yapması ve online bağlantı kurması, yeni dolandırıcılık ve siber suç biçimlerini de beraberinde getirdi. Bu, hükümetleri ve şirketleri endişelendiriyor, dolayısıyla siber güvenlik uzmanlığı gelecek meslekleri arasında yer almaktadır.

Yazılım Geliştirici

Bu kuşkusuz geleceğin daha projeksiyonlu işlerinden biridir. Son yıllarda bu uzmanlara olan talep hızla arttı ve eğitimli profesyonel sıkıntısı var, bu yüzden maaşlar artıyor.

Bir yazılım geliştiricinin çalışabileceği pozisyonlar büyük ölçüde değişir. En çok sevdiğiniz sektöre veya yapmayı tercih ettiğiniz görev türlerine göre hangi alanda uzmanlaşacağınızı seçebilirsiniz. Belirli bir sektördeki belirli sorunları çözen web siteleri, uygulamalar, video oyunları veya programlar yapabilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen Yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın