Staj defteri, öğrencilerin staj yaptıkları sürede doldurmaları zorunlu olan defterdir. Adeta bir günlük gibi staj yaptıkları günlerdeki iş tecrübelerini aktarmaktadırlar. Ayrıca zorunlu staj döneminde bu defteri doldurmak zorunludur.

Staj defteri nereden nasıl alınır?

Bazı öğrenciler yaz dönemlerinde zorunlu staj yapmaktadırlar. Bu staj dönemi boyunca staj defteri edinmek ve bunu doldurmak zorunludur. Peki staj defteri nereden nasıl alınır?

Bu defter ise Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasından, okulun veya fakültenin fotokopicisinden, okul etrafındaki kırtasiyelerden temin edilmektedir. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasından defter almak için belirli bir ücret ödenebilmektedir.

staj defteri

Staj Defteri Nasıl Doldurulur?

Defterin dolduruşma işlemi stajın başladığı ilk günden stajın bittiği son güne kadar devam eder. Dosyanın her sayfası stajda geçen bir gün için tarih atarak doldurulmalıdır. Ayrıca hafta sonu ve resmi tatiller staj gününden sayılmaz. Fakat çalışılan işletmede cumartesi mesai gününden sayılıyorsa deftere kaydedebilirsiniz.

Staj defterinde yapılan iş sayfalarında ilk olarak kurumun genel bir tanıtımı yapılmalıdır. Ayrıca hangi sektörde yer aldığı, kuruluş tarihi, çalışan sayısı, kurum içi departmanlar vb. bilgilere yer verilmelidir. İkinci olarak sizin hangi birimde ve kimlerle çalıştığınızı yazmanız gerekmektedir. Ek olarak, kurum ile ilgili önemli gördüğünüz hususlara da değinebilirsiniz.

Staj defterinizin son iş gününü doldururken o gün içinde yaptığınız işleri ve genel bir değerlendirme yaparak stajın size kattığı bilgi ve deneyimleri aktarmanız gerekmektedir. Ayrıca üniversitede aldığınız teorik derslerden staj süresince nasıl faydalanıldığı hususuna ayrıca değinebilirsiniz.

Transkript Nedir? Ne İşe Yarar?

Son bir not düşmek gerekirse, topladığınız materyallerin üzerine tarih atın, hangi işle ilgili, işin hangi aşaması ile ilgili olduğunu gösteren küçük notlar yazın. Aksi halde staj sonunda neyin ne olduğu belli olmayan dev bir dosya yığınıyla karşılaşırsınız.

CEVAP YAZ

Lütfen Yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın