Günümüzde insanlar bir hobi edinmek için genelde yeterli maddi imkanlarının ve yeterli zamanlarının olması gerektiğini düşünmektedir. Halbuki insan çok isterse sevdiği şeyi yapmak için imkanda yaratabilir, zaman da yaratabilir. Asıl önemli olan insanın kendisini tanıması ve gerçek anlamda bir hobi edinmesidir.

Örneğin bir form doldururken en çok zorlandığımız şeylerden biri de hobileriniz kısmını doldurmaktır.
Ülkemizde hobileriniz nelerdir diye bir anket yapılsa en çok verilen cevaplar; kitap okumak, sinemaya gitmek ve yürüyüş yapmak olur herhalde.

Hobi demek; kişinin işi, meslek çalışması, asıl uğraşı dışında, dinlendirici bir iş olarak severek yaptığı, oyalayıcı uğraşıdır. Burada dikkat edilmesi gereken şey dinlendirici ve severek yaptığımız bir uğraş olmasıdır.

Öğrenciler için hobi önerilerini düşünürsek düşük bütçeli olan tercih sebebi olacaktır.

Düşük Bütçeli Öğrenci Hobileri

ogrenci-hobileri-bisiklet
 • Gönüllük; Öğrenciyken hiç bir harcama yapmadan hem bir hobi edinmiş olursunuz, hem manevi yönünüz güçlenmiş olur hem de topluma bir katkı sağlamış olursunuz. Nasıl yapmam gerekir diye düşünürseniz; bir çok sosyal toplum kuruluşu mevcut herhangi birine başvurmanız dahilinde onlar sizi yapmanız gerekenler konusunda yönlendirecektir. Ben bu konuda size Adım Adım İyilik Peşinde Koş oluşumunu da tavsiye edebilir. https://ipk.adimadim.org
 • Yemek Yapmak; İlk duyduğunuzda pek de hobi gibi algılamasanız da günümüzde hobi olarak bu işe başlayarak dünyaca tanınan şeflerimiz bulunmaktadır.Severek yaptığınız bir işten meslek edinme şansını da sunmaktadır.
 • Yeni Yerler Keşfetmek; Yazıyı okurken tabi söylemesi çok kolay para yok, araç yok nasıl keşfedeceğim yeni yerleri diye düşünebilirsiniz. Maaş almasına rağmen otostopla ulaşımını sağlayarak ve kamp kurarak birçok yeri gezen insanlar çok var günümüzde. Bunun için bir kaç kafa dengi ve güvenilir arkadaşınız da size eşlik ederse çok keyifli anılar biriktirebiliyorsunuz. Sadece lüks beklentilerinizi düşürmeniz gerekiyor.
 • Bisiklet Kullanmak; Özellikle pandemiden sonra ülkemizde insanların toplu taşıma kullanmak istememesi ve yakıt fiyatlarındaki artıştan dolayı bisiklet kullanımı iyice artmış durumdadır. Hal böyleyken sürücülerin ve yayaların bisikletlilere karşı saygısı ve anlayışı da artmıştır , trafikte daha çok saygı duyulmaktadır aynı zamanda ekipmanlarına ulaşım da eskiye göre daha kolaylaşmıştır.
 • Örgü Örmek; İlk duyduğunuz da emekli insan hobisi olarak algılayabilirsiniz fakat seven insanlar için çok iyi bir terapi yöntemidir. Yaptığınız işe odaklandığınız için o an size meditasyon gibi gelebiliyor. Ek olarak sosyal medya sayesinde internet satışları ve e ticaret hızlı bir şekilde büyüdüğü için ördüğünüz ürünleri internet üzerinden satarak ek gelir de elde edebilirsiniz.
 • Yüzmek; Türkiye gibi üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yapılabilecek en kolay hobi yüzmek olsa gerek. Hatta denize uzak mesafede yaşan birçok birey nehirlerde yüzme öğrenmiştir. Tabi ki güvenliğimize dikkat ederek ;göl, nehir, deniz, havuz birçok yerde yapabileceğimiz bir hobidir.
  Yukarıda bahsettiğimiz hobiler düşük bütçeyle rahatlıkla yapılabilecek şeylerdir. Belki de ben iyi bir hobim olsun ve bunu edinmek için de bedelini öderim diyorsanız;

Öğrenciler İçin Hobiler

ogrenci-hobileri-eskrim
 • Eskrim; Ülkemizde çok yaygın olmamakla birlikte şampiyonlukları da bulunan sporcular yetiştirmiş ve yetiştirmeye devam eden bir spor dalıdır.Kılıçla yapılan bir spordur ve eğer değişik bir hobiniz olmasını istiyorsanız aşağıdaki linki tıklayarak ilk adımı atabilirsiniz. https://www.eskrim.org.tr/
 • Yamaç Paraşütü; İlk yıllarda sadece Fethiye Babadağ’da yapılan bir spor olduğu biliniyordu. Günümüzde ise ülkemizin en doğusundan en batısına kadar birçok ilinde yapılan adrenalin dolu bir spordur. Bunun yanında kullanılan ekipmanlar, güvenlik açısından çok önemli olduğu için pahalı ve bakım isteyen ürünlerdir. Birçok üniversitede klüpleri bulunmaktadır ve öğrenilere yönelik eğitim verilerek ekonomik öğrenci uçuşları gerçekleştirilebilmektedir.
 • Dağcılık; En çok duyduğumuz ve yaygın hobilerden biridir. Ekipmanları pahalı olmasına rağmen bir o kadar heyecanlı ve zevkle yapılan bir hobi olduğu da bilinmektedir.
 • Kayak; Son olarak da yine pahalı ekipmanları ile bilinen ve sadece kış aylarında yapılabilen bir sporumuz var. Ülkemiz bu konuda da çok şanslı bir coğrafyaya sahiptir. Kayak yapmak da en güzel hobiler arasında yerini almaktadır.

İster pahalı, ister ucuz, ister bilinen, ister ekstrem ne olursa olsun bir hobiniz olsun. Hobileriniz kendinize yapacağınız en büyük yatırımlardır. Hatta öyle ki; birçok önemli meslek sahibi, mesleğini hobilerinden doğurmuştur. Umarım yazımız bir hobi edinmeniz için faydalı olmuştur. Sağlıcakla kalın…

Ayrıca Bakınız: Yazılım Mühendisi Aylık Kazancı Ne Kadar?

CEVAP YAZ

Lütfen Yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın