E-ticaret uzmanı, çevrimiçi olarak ticaret yönetim yeteneğine sahip kişiler olarak tanımlanabilir. E-ticaret uzmanlarının ana amaçları çalışmış oldukları şirketin varlığını, ürünlerinin çevrimiçi platformlardaki gelişimini takip etmektir. Son zamanlarda yükselişte olan e-ticaret uzmanı nasıl olunur? Tüm ayrıntılar yazımızda.

E-Ticaret Uzmanı Nedir?

E-ticaret, internet kullanıcılarına farklı şekil ve formlarda alışveriş deneyimi ve imkanı sunmaktadır. Her geçen gün yeni markaların dijital dünyaya adım atması ve satışları artırmak istemesi, e-ticaret uzmanlarına olan ihtiyacın artmasını da beraberinde getirmektedir.

E-ticaret Uzmanı

E-Ticaret yöneticileri, kapsamlı online pazar araştırması, ürün yönetimi, ürün analizi ve ürün kategori yönetimi işlerine ağırlık vermektedir. Ayrıca e-ticaret yapılan web sitesinin online ödeme sistemine entegrasyonunun yapılması, kargo ve lojistik süreçlerinin takibi ve dijital pazarlama gibi birçok alan e-ticaret uzmanının sorumlulukları arasındadır.

E-Ticaret Uzmanının Görev ve Sorumlulukları Nelerdir? Ne İş Yapar?

Günlük satış verilerini analiz edip satışları maksimize etme, web trafiğini ölçme gibi sorumluluklarının yanı sıra e-ticaret uzmanlarının mesleki sorumlulukları şunlardır;

  • Çalışılan markanın dijital pazarlama ve iletişim faaliyetlerini organize etmek,
  • Yeni çevrimiçi pazar yerleri bulmak,
  • Veri analizleri yaparak raporlama yapmak,
  • Müşteri deneyimlerini iyileştirmek için topluluk yönetim araçlarını etkin bir şekilde kullanmak,
  • Rakip analizi yapmak,
  • Arama motoru optimizasyonunu sağlamak ve strateji geliştirmek,
  • Sosyal medyanın trendlerini takip etmek.

E-Ticaret Uzmanı Nasıl Olunur?

Bu uzmanlık alanı için üniversitelerde okuyacak bir bölüm bulunmamaktadır. Genelde bu uzmanlık alanını destekleyici bölümlerden mezun olmaktadır. Ayrıca dışarıdan alacakları ekstra eğitim ile bu alanda uzmanlaşabilmektedirler. Bu alanda çalışabilmek için pazarlama ve satış, arama motoru optimizasyonu, dijital pazarlama ve metin yazma gibi çok yönlü becerilere sahip olmak gerekmektedir.

Sonuç olarak bakıldığında günümüzde e-ticaret alanı her gün daha da gelişen potansiyele sahiptir. Artık ufak olarak nitelendirilen işletmeler bile e-ticaret portalları üzerinden oldukça kapsamlı satışlar yapabilmektedir. Bu nedenle e-ticaret üzerine uzmanlık edinmiş bir kişinin istihdamı şirketlere büyük fayda sağlayabilmektedir.

Ayrıca bakınız: Mekatronik Mühendisi Ne İş Yapar?

CEVAP YAZ

Lütfen Yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın