Bu yazımızda Barista nedir? Nasıl barista olunur? Barista olarak para kazanmak mümkün mü? gibi sorulara cevap arayacağız. Cevaplar en temelde ”barista olarak para kazanmak mümkün mü” sorumuza yanıt arar nitelikte olacaktır. Barista olarak para kazanmak için öncelikle neler yapmamız gerektiğine değinelim.

Barista Nedir?

Barista İtalyanca’da barmen anlamına gelmektedir. Barista, kahve dükkanlarında ve lüks yerlerde kahve hazırlayıp hazırladığı kahveyi profesyonel bir şekilde sunan kişiye denir. Baristalar aynı zamanda pek çok kahve çeşidini bilirler. Kahve hazırlamak için profesyonel ekipmanlarla çalışır ve satışını gerçekleştirirler. Baristalar özellikle espresso bazlı birçok kahve çeşidini hazırlamak üzere kendini geliştirir. Bu alanda uzmanlaşır ve mesleklerini icra ederler.

Barista Nasıl Olunur?

Barista olabilmek için sertifika veren birçok kurum mevcuttur. Fakat baristalık için genellikle eğitim şartı aranmaz. Kendinizi bu alanda geliştirmiş ve kanıtlamış olmanız gerekmektedir. Kendini geliştirmek bu işin püf noktasıdır. Alacağınız herhangi bir eğitim kendinizi geliştirmeniz oranında etki edecektir işinize. Bu bağlamda işinizi ne kadar severseniz ve ne kadar işinize bağlı olursanız o oranda kendinizi geliştirirsiniz.

Barista olmak sadece kahve hazırlamak demek değildir. Barista müşterinin ihtiyaçlarını ve isteklerini bilmeli, bu doğrultuda sipariş hazırlamalıdır. Aynı zamanda kahvenin yanında uyumlu yiyecekleri (özellikle tatlıları) bilmeli ona göre tavsiyelerde bulunmalıdır. Müşterinin aklında soru işareti bırakmayacak şekilde bilgi ve donanıma sahip olmalı ve aktarabilmelidir. Barista kahvenin üretiminden, kavrulmasına, çekimine vb. sunumuna kadar tüm aşamalarına hakim olmalıdır. Müşteriye en iyi kahveyi sunmak için kahveye dair her şeyi bilmesi gerekmektedir.

barista olarak para kazanmak

Barista Olarak Para Kazanmak Mümkün mü?

Baristalık niş meslek grupları arasında sayılmaktadır. Barista olarak para kazanmak mümkündür. Baristaların mesleklerini icra etmek üzere çalışabileceği birçok alan mevcuttur. Buların başında ülkemizde de popüler olan 3.nesil kahve dükkanlarıdır. Farklı demleme yöntemlerinin sıklıkla kullanıldığı bu kahve dükkanları baristalar için bulunabilecek en yakın iş imkanıdır. Bunun dışında restaurant, kafe ve barlarda da kendilerine iş imkanı bulabilirler. Türkiye’de kahve tüketimi günden güne artmaktadır. Günümüzde birçok yiyecek ve içecek dükkanında kahve servisi mevcuttur. Baristaların kendine iş bulabilmesi eskiye nazaran daha kolay hale gelmiştir. Bunlara ek olarak otellerde ve özellikle tatil bölgelerinde iş bulmaları çok yüksek bir ihtimaldir.

Tüm bunların dışında birçok barista kendi kahve dükkanını (kafe) açmaktadır. Bilgi ve donanımlarını tamamen kendi kazancına yönelik kullanmaktadır. Kendi işletmesini yönetip aynı zamanda baristalık yapmaktadır.

Baristalar kendilerini çok geliştirir ve bu alanda global gelişmeleri takip ederse, globalde çalışma fırsatları bulabilirler. Özellikle İtalya kahve kültürünün gelişmiş olması nedeniyle baristalar için cazip bir çalışma yeridir.

En merak ettiğiniz konuya gelelim. Baristalar ne kadar kazanıyor? Bu sorunun cevabı çok değişken olmakla birlikte Türkiye standartlarında ortalama bir barista maaşı 3000-6000 TL arasında değişmektedir. Bu değerler kahve zincirleri çalışanlarının aldığı ortalama maaşlara göre hesaplanmıştır. Ancak işinizde uzmanlığınıza ve yeteneklerinize bağlı olarak bu fiyat 10.000 TL‘ye kadar çıkabilmektedir. Kendi işinizi kurup orada çalışmanız halinde bu rakamlar 10.000+ TL’lere kadar ulaşabilmektedir.

Baristalığın eğlenceli ve kazandıran bir meslek olmasının yanı sıra en keyifli yanlarından birisi de turnuvaları olmasıdır. Bu turnuvalara katılıp kendinizi test edebilir ve tanınır hale gelme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Barista olma yolunda isteogrenci.com‘dan öğrendiğiniz bilgiler ışığında bir kahve hazırlamaya ne dersiniz?

CEVAP YAZ

Lütfen Yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın