Dijital içerik uzmanı, internet ortamlarında yer alan, web sitesi, blog sayfaları, e-gazetele e-dergiler gibi platformlarda indekslenmeye uygun şekilde içerik üreten kişidir.

Dijital İçerik uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Dijital içerik uzmanları çalıştıkları şirketlerin profillerini göz önünde bulundurarak içerik geliştirirler. Bu konuda okuyucuların ilgisini çekecek trend konular bulmak önemlidir. Konu seçerken okuyucu kitlesinin talep ettiği içeriklere odaklanılır.

dijital içerik uzmanı

Web sitesinden üretilen içerikler, Google’ın algoritmalarına göre sıralanmaktadır. Bu nedenle oluşturulan içerikler özgün ve orijinal olmalıdır. Oluşturduğunuz dijital içerikler web sitenizin Google aramalarında yukarıda çıkması için oldukça önemlidir.

Kopya içerikten sakınılmalıdır. Çünkü Google kopya içerikleri tespit edebilmektedir. Bu nedenle denilebilir ki dijital içerik üreticisi bilinçli bir şekilde çalışmalıdır. Kaliteden uzak kopya ya da tekrarlanan içerikler çalışmış olduğunuz siteye değer katmayacaktır.

Bu alanda çalışacak uzmanlarda aranan en önemli özellik etkili yazı yazma ve kendini ifade edebilme yeteceğidir. Aynı zamanda yeterli düzeyde dilbilgisi ve yazım kuralları bilgisi de gerekmektedir.

Dijital içerik uzmanları diğer yazarlara nazaran daha koordineli ve planlı çalışmalılardır. İşin teslim tarihi önemlidir ve bu tarihe riayet ederek işlerini teslim etmelilerdir. Diğer taraftan grafik tasarım uzmanları ile birlikte çalışıp okuyucunun görseline de hitab eden özgün bir içerik oluşturmak için çalışırlar.

Dijital İçerik Uzmanı’nın Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • İyi bir dil bilgisine sahip olmalısınız.
  • Yazılarınız akıcı ve net olmalı.
  • Hayal gücü önemlidir. Yazılarınız okuyucuyu içine çekmelidir.
  • Ekip çalışması ile birlikte SEO uyumlu yazılar yazmalısınız.
  • Makalelerinizi önem sırasına göre kategorize edebilmelisiniz.
  • Günümüzde en önemli pazarlama mecralarından olan sosyal medyada da var olmalısınız.

Öğrenciler için Yılbaşı Hediyeleri – En İyi 5 Hediye

CEVAP YAZ

Lütfen Yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın