Yurtdışında çalışmak istiyor ve özellikle de Kanada’da mı çalışmak istiyorsunuz? Bazılarımız üniversite yıllarında bazılarımız iş hayatına başladıktan sonra farklı bir ülkede yaşamayı hayal ediyoruz. Farklı bir kültürü görmek, yaşadığımız ülkeden yüksek refah seviyelerine sahip yerlerde yaşamak için fırsat kolluyoruz. Hayatımızı belirleyen en önemli etken de yaptığımız iş olduğu için ilk sorguladığımız soru nasıl iş bulabilirim oluyor. Tabii ki her ülkenin kendine göre farklı şartları, iş imkanları, yaşam stilleri bulunuyor.

Öncelikli olarak belki de ülkeye karar vermek daha doğru olur. Kanada’da çalışmayı hayal ediyorsanız yazımız size yol gösterici olacaktır. Kanada refah seviyesi en yüksek ülkelerden biri. Belirli şartlar altında ülkeye yerleşmek ve çalışma imkanları bulmak farklı ülkelere göre daha zor olsa da belirli izinleri aldıktan sonra yaşamınızı idame ettirmeniz daha kolay olacaktır.

boat beside dock yurtdışında çalışmak
yurtdışında çalışmak

İNGİLTERE’DE DİL EĞİTİMİ NASIL ALINIR? NASIL GİDİLİR? GİDERKEN YANIMDA NELER GÖTÜRMELİYİM GİBİ SORULARIN CEVABINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Kanada’da Çalışmayı Seçmek için 5 Neden

1. Yaşamak İçin En Güvenilir Ülke

Küresel Barış Endeksi ( GPI)’ne göre Kanada yaşanabilecek en güvenli yerlerden biridir. Küresek itibarı yüksektir. Şiddet suçu çok fazla görülmez. Dünya’da en düşük suç oranına sahip ülke Kanada’dır. Kanada’da yaşayanlar kendilerini güvende hisseder.

2. Eğitimde Lider Konumunda

5 yaşından 19 yaşına kadar evinizin bulunduğu yerel okullarda ücretsiz eğitim alabiliyorsunuz. Kanada’da 95 civarında üniversite bulunmaktadır. Dünyadaki en iyi üniversitelerden dördü Kanada’dır. Her biri kendi kendi kampüs hayatı ve fırsatları bakımından lider konumundadır.

3.  Göçmenleri Kabul ve Hoşgörü

Kanada’da nüfusun %23’ü göçmenlerden oluşmaktadır. Çok kültürlü, ırksal istismara karşı sıfır tolerans politikası uygunlanmaktadır. Bu da  göçmenlerin kendini yabancı hissetmeden ülkede yaşamayı sağlayabileceği zihniyetini oluşturmuştur. Ülke ekonomisine katkı sağlayacak her göçmen için kapıları sonuna kadar açıktır. Hedeflerine ulaşmak için istekli herkes fırsat bulabilir.

4. Kanada’da Özgürüz

Kanada uzun yıllardır medeni hakların öncüsü konumundadır. Avrupa’dan sonra aynı cinsten evliliği yasallaştıran ilk ülkedir. Rahat bir yaşam tarzı vardır. Kanada’da yaşayan herkes yasalar önünde eşittir. Her alanda ayrımcılıklara karşı korunurlar.

5. En iyi İş İmkanları Kanada’da

Her alanda en iyi iş imkanlarına sahip dünyanın en iyi ekonomilerine sahip ülkelerinden biri Kanada’dır. Güçlü ve stabil bir ekonomisi vardır. Doğal kaynakları ve işgücünü büyütme potansiyeline sahiptir. Kanada’da çalışmak için çok fazla nedenimiz vardır.

Emeklilik yaşı gelen ve iş gücünü bırakan yaşlı nüfus oranı her yıl artmaktadır. Bu nedenle işsizlik oranı çok düşüktür. Demek oluyor ki Kanada’da iş bulma potansiyelimiz çok yüksek.

Toronto building with lights
yurtdışında çalışmak

Kanada’da Çalışmak İçin Nasıl İş Fırsatları Bulabiliriz? – Yurtdışında Çalışmak

İş sahipleri ve girişimcilere Kanada’da Çalışmak İçin Başvurulabilecekleri Programlar:

  1. Profesyonel Mühendislik Sertifikasyonu ( PEI ) Detaylı bilgi için https://www.peo.on.ca/index.php/about-peo sitesini ziyaret edebilirsiniz.
  2. Quebec Girişimci Programı
  3. BC Girişimci Göçmenlik Programı

Yeni mezunların Yurtdışında Çalışmak İçin Başvurabileceği Platformlar

Yeni mezunların Kanada’da çalışmak için başvurabileceği birçok firma bulunmaktadır. Özellikle teknoloji alanındaki gelişmeler ile bilgisayar ve bilgi teknolojileri, bilgisayar programcılığı ve yazılımı, grafik ve web tasarımı başta olmak üzere Kanada’da istihdam ihtiyacı artmaktadır. İş bulmak için Kullanılabilecek Platformlar:

  1. Linkedin
  2. Monster
  3. Job Canada
  4. Talent Egg
  5. XING
  6. Kanada Hükümeti internet sitesi üzerinden yayınlanan iş imkanları için https://www.jobbank.gc.ca/home sitesine bakabilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen Yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın