Aktüerya mesleği nedir

Aktüerya mesleği nedir? Dünya’nın en saygın işleri listesi yapıldığında yetkililer tarafından devamlı olarak ilk üç sıraya yerleştirilen bir meslek bununla birlikte bir bilim olan Aktüerya ile ilgili sizler için bilgi yüklü bir araştırma gerçekleştirdik.

Aktüerya, insanlığın doğum, ölüm, hastalık, sakatlık, emeklilik gibi hayatını; kaza, yangın, deprem, hırsızlık, sel gibi mal varlığına etki eden, önceden haberdar olunması beklenmeyen olayları, bu olaylardan kaynaklanacak finansal etkileri araştıran bir bilim dalıdır.

Bilim dalı olması sebebiyle rahatlıkla içerisinde Matematik, İstatistik, Ekonomi, Finans gibi konuları bulundurduğu sonucuna varılmaktadır. En geniş anlamıyla Aktüerya, Hukuk, Finans ve Matematiğin ortak noktada buluştuğu bir kavramdır.

Aktüerya bilimi üniversitelerde 4 yıllık lisans programları içerisindedir. Aktüerya eğitiminin hedefi bizleri önceden bilecek durumda olmadığımız olaylara karşı gerçekleşebilecek olumsuzluklara karşı korumak, hasarları en aza düşürmektir.

Bununla birlikte lisans eğitiminde temel anlamda Sosyoloji, Felsefe, Psikoloji dersleri verilirken akademik anlamda risk kuramı, hayat ve hayat dışı sigortalar matematiği, hasar modelleri gibi dersleri barındırmaktadır.

Kısacası Aktüerya bilimi tıpkı diğer bilim dalları gibi içerisinde birçok bilim dalını barındırır, onlarla birlikte hareket eder. Bilim ancak bütün bilim dallarından yardımlaşarak yapılırsa bilimdir. Aktüerya için de bu geçerlidir.

Aktüerya Mesleği İcra Edenlerde Aranan Nitelikler Nelerdir?

Aktüerya bölümünü seçmeden önce kesinlikle bu bölümün içerdiği alt başlıklar incelenmelidir. Bu bölümde, sayısal yeteneğe, olaylara yaklaşımlardaki genel karaktere, çözüm bulabilme yeteneğine dikkat edilmelidir. Her şey bölüme olan bağlılıkla basitleşeceğinden severek yapılmalı yanında da hassas ve sabırlı olunmalı, empati kurulabilmelidir.

İnsan yaşamı söz konusu olacağından detaylı araştırmalarda bulunulmalı, çok yönlü düşünebilmek adına da sürekli gündemin takip edilmesi, insanın kendisini geliştirmesi yalnızca lisans eğitimini tamamlamanın yeterli olmayacağını bilmek şarttır. Peki bu mesleğin lisans eğitimi bittikten sonra iş imkanları, çalışma yaşamı nasıldır?

Aktüerler, ekonomi çatısı içerisindeki her yerde iş fırsatı bulabilmektedir. Bu açıdan seçenekleri çok geniştir. Bu da Aktüerya bölümü mezunlarına fazlasıyla olumlu bir fırsat tanır. Sigorta, brokerlık, eksperlik firmalarında, Sosyal Güvenlik Kurumu, Hazine Müsteşarlığı gibi kamu kurumlarında iş fırsatı bulabilirler.

Büro ortamındaki kişiler ve çalışma arkadaşları ile doğrudan muhaberede bulunan aktüerlerin temel işleri sigorta programları kurmaktır. Bununla birlikte diğer temel işleri arasında emeklilik programları yapmak gelmektedir. Mezun olanlar, aktüerlik sınavlarına girerek imza yetkisine sahip aktüer unvanını da sahip olabilmektedirler. Bununla birlikte Aktüerya dalıyla mesleki tarafıyla az tanınması da mezunlar adına en iyi avantaj arasındadır.

Aktüerya Mesleği Adayı Öğrenciler Nasıl Bir Yol İzlemelidir?

Adayların, ilk olarak YÖK ün belirlediği sınavda gerekli sayısal ağırlıklı puanı almak, ÖSYS klavuzunda aktüerya lisans programı ile ilgili yükseköğretim programını tercih etmesi gerekmektedir. Bununla birlikte meslek liselerinden sigortacılık bölümü mezunu olan adaylar adına ek puan alabilme fırsatı olacaktır; sigortacılık ön lisansı mezunu iseler, DGS de başarılı olarak yine Aktüerya öğrenci adaylarını bölümün lisans programına dahil edebilir.

Meslekte Başarıyı Yakalamak, Nasıl Başarılı Olunur ?

Aktüerya mesleği de her meslekte olduğu gibi icra edenlerden özgüven beklemektedir. Aktüerya’ya özgü olarak da istatiksel yetenek geliştirilmelidir. Özellikle yurtdışında çok değerli meslekler arasında yer bulmasından dolayı en yaygın olduğu ülkelerdeki programlar araştırılmalıdır. Tüm insanlığın esenliği düşünülerek çalışma yaşamı geçirildikçe bireysel statü olarak da maddi olarak da gerekli tatmin düzeyine gelinecektir. Başlangıçta da söylediğimiz gibi kişisel beceriler iyi değerlendirilip uygun bölümü seçmeniz başarınızın tek sırrıdır.

Son olarak tüm Aktüerya adaylarına dileklerini gerçekleştirebilmeleri adına temenni, bütün Aktüeryalarımıza ise bu zorlu görevi gerçekleştirdikleri için teşekkür ederim. Bununla birlikte “Aktüerya mesleği nedir?” yazımızın sonuna gelelim. Yeni yazımızın yayın tarihine kadar tüm okurlarımıza sağlıklı günler dilerim. Korona sizlerden uzak kalsın. Sizler de hoş kalın, hoşça kalın.

CEVAP YAZ

Lütfen Yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın