Geleceğin meslekleri nelerdir? Korona sonrası değişen yeni düzen ile birlikte meslek seçimleri nasıl değişti? Ayrıntılı bilgiler yazımızda.

2021 Yılında Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Günümüzde yaşamış olduğumuz pandemi süreciyle birlikte insan kaynakları alanında da büyük değişimler olmuştur. Böylece bu dönemde öne çıkan meslekler değişmiş, özellikle dijitalleşme alanı ön plana çıkmıştır. Çünkü insanlar artık evden çıkmadan teması en aza indiren dijital alana kaçmışlardır.

geleceğin meslekleri

Bu sorunun cevabını Mart ayında Ekonomist dergisi araştırmıştır. Ekonomistin araştırmasına göre 2025 yılına kadar popüler olacak işte o meslekler;

 1. Veri Analistleri ve Veri Bilimciler
 2. Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Uzmanları
 3. Dijital Pazarlama ve Strateji Uzmanları
 4. Proses Otomasyon Uzmanları
 5. İş Geliştirme Uzmanları
 6. Dijital Dönüşüm Uzmanları
 7. Bilgi Güvenliği Analistleri
 8. Yazılım ve Uygulama Geliştiricileri
 9. Nesnelerin İnterneti Uzmanları
 10. Proje Yöneticileri
 11. İşletme Hizmetleri ve Yönetim Yöneticileri
 12. Veritabanı ve Ağ Uzmanları
 13. Robotik Mühendisler
 14. Stratejik Danışmanlar
 15. Yönetim ve Organizasyon Analistleri
 16. Fintech Mühendisleri
 17. Mekanik ve Makine Tamircileri
 18. Organizasyonel Gelişim Uzmanları
 19. Risk Yönetim Uzmanları

Listelemiş olduğumuz bu meslekler Ekonomist dergisinin Mart 2021 tarihinde yapmış olduğu çalışmaya dayanmaktadır. bu meslekler 2025 yılına kadar popüler olacak geleceğin meslekleri olarak görülmektedir. Fakat dikkat çeken nokta meslekler üzerindeki dijitalleşme alt yapısının artmış olmasıdır. Bunda tabiki yaşadığımız pandemi sürecinin de etkisi çok büyüktür.

Günümüz popüler olan mesleklere baktığımızda bize gelecek ile alakalı ipucu verebilir. Çünkü bu meslekler gelecek yıllar için bir yol çizmektedir. Sizler için günümüzün popüler 15 mesleğini derlediğimiz yazımıza göz atmayı unutmayın.

Sizler için gelecekte daha fazla değer görmesi beklenen meslekleri derledik. Fakat bunlar mutlaka birer tahmin ve öngörüdür. Çünkü hiç beklemediğimiz bir anda yaşanabilecek yeni bir kriz meslek algısını ve beklentileri değiştirebilir. Ama siz yine de gündemi takip ederken seveceğiniz bir mesleğe yönelmeye gayret edin. Çünkü yapacağınız iş hayatınız demektir.

CEVAP YAZ

Lütfen Yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın